Hoe bereken je de sell-through rate voor reselling in 2026?

Hoe bereken je de sell-through rate voor reselling in 2026?
Om de sell-through rate van je actieve voorraad te berekenen, deel je het aantal verkochte items door je totale voorraad (beginvoorraad plus nieuwe aanwas) over een specifieke periode, vermenigvuldigd met 100. Voor inkooponderzoek deel je verkochte listings door actieve listings op een marktplaats. Een gezonde maandelijkse sell-through rate ligt meestal tussen de 20% en 40%.

Belangrijkste punten

  • Bereken de inkoopvraag door verkochte listings (90 dagen) te delen door actieve listings, en deel dit door drie voor het maandelijkse percentage
  • Een sell-through rate boven de 80% duidt vaak op te lage prijzen, terwijl een percentage onder de 15% voor cashflowproblemen zorgt
  • Bekijk altijd het totale verkoopvolume naast percentages om statistische toevalstreffers met één verkoop te vermijden
  • Crosslisten naar meerdere Europese verkoopkanalen vergroot je bereik zonder dat je extra kapitaal hoeft te investeren
  • Ruim onverkochte voorraad rond de 90 dagen op of geef korting om werkkapitaal vrij te maken en je algoritmische zichtbaarheid te behouden

Een vastgelopen cashflow nekt reselling-ondernemingen sneller dan slechte inkoopkeuzes. Je kunt drie opslagboxen volstouwen met designer trenchcoats, zeldzame vintage camera's en puntgave mid-century stoelen, maar als die spullen negen maanden blijven liggen, zit je werkkapitaal muurvast. Inzicht in je cijfers onderscheidt serieuze e-commerceverkopers van hobbyisten met een veel te dure opslagruimte. Aan de basis van die zakelijke discipline ligt één cruciale metriek: de sell-through rate (STR) oftewel de doorloopsnelheid.

Of je nu voorraad verkoopt vanuit een logeerkamer in Antwerpen, een magazijn runt net buiten Utrecht of consumentenelektronica flipt door de hele Europese Unie: deze berekening bepaalt wat je inkoopt, hoe je prijzen vaststelt en wanneer je moet liquideren. In 2026 zorgen veranderende marktplaatsalgoritmes en economische druk ervoor dat voorraadsnelheid veel waardevoller is dan papieren winstmarges. Hier lees je hoe je jouw sell-through rate berekent, interpreteert en gericht verbetert op elk kanaal waarop je actief bent.

Wat is voorraad en hoe is voorraadbeheer van toepassing op reselling?

In de traditionele detailhandel bestaat voorraad uit gloednieuwe artikelen die in grote volumes worden ingekocht bij distributeurs of fabrikanten. Een winkelmanager bestelt 500 paar van exact dezelfde witte sneaker verdeeld over zes maten, zet ze in het schap en houdt bij hoeveel paar er per dertig dagen de winkel verlaten. Traditioneel voorraadbeheer draait om levertijden, herbestelpunten bij de fabriek, minimale veiligheidsvoorraden en aanhoudkosten.

De tweedehands markt en resale werken volgens een totaal andere logica. Voor de meeste onafhankelijke resellers bestaat de voorraad uit unieke, eenmalige (OOAK) gebruikte artikelen die afkomstig zijn uit inboedels, kringloopwinkels, vlooienmarkten, opkoop van particulieren en retourpallets. Je kunt niet zomaar een extra Carhartt Detroit-jas uit 1994 bijbestellen als die eenmaal is verkocht. Je kunt geen leverancier bellen voor nóg een zeldzaam bordspel zodra een koper op Marktplaats heeft afgerekend.

Omdat elk item een eigen inkoopprijs, specifieke staat en unieke marktvraag heeft, draait voorraadbeheer voor resellers om kapitaalallocatie en doorlooptijd in het schap. Het doel is simpel: zet beschikbaar geld om in actieve listings, zet die listings zo snel mogelijk weer om in cash plus marge, en herhaal deze cyclus voordat afschrijving, opslagkosten of seizoenswisselingen je rendement aantasten. Weten hoe je voorraad organiseert voor reselling zorgt ervoor dat je exacte begincijfers paraat hebt — een vereiste om je prestaties betrouwbaar te meten.

Kan de sell-through rate ook worden toegepast buiten de detailhandel?

Jazeker. De metriek vindt zijn oorsprong in supply chain logistiek en productie, maar is leidend in tal van kapitaalintensieve sectoren:

  • Veilingen van auto's en machines: Veilinghuizen meten het percentage kavels dat daadwerkelijk wordt afgehamerd ten opzichte van kavels die de minimumprijs niet halen.
  • Vastgoedontwikkeling: Projectontwikkelaars monitoren hoeveel procent van de nieuwbouwappartementen per kwartaal van een getekend koopcontract wordt voorzien.
  • Ticketing en live-evenementen: Concertorganisatoren en luchtvaartmaatschappijen berekenen de bezettingsgraad tot aan de vertrekdatum of show.
  • Groothandel in restpartijen: Opkopers van transportoverschotten berekenen hoe snel geborgen vracht het depot verlaat om overliggelden (demurrage) te voorkomen.

In alle gevallen blijft de kernvraag gelijk: welk percentage van de totale voorraad die binnen een specifieke periode aan potentiële kopers is getoond, is daadwerkelijk omgezet in een voltooide verkoop?

Omnivaleur Vinted refresh-tool met dagelijkse limiet en expliciete risicowaarschuwing
De refresh-tool hanteert een strikte daglimiet en vermeldt duidelijk dat geen enkele tool kan garanderen dat een platform je account nooit markeert — een waarschuwing die de meeste concurrenten verzwijgen.
Screenshot van de Marktplaats-interface
De Marktplaats-interface — zoekbalk, categorieën en het advertentie-overzicht waar verkopers in plaatsen.
In cijfers
26%
rekenvoorbeeld van een gezonde maandelijkse doorloopsnelheid
80%
teken dat je spullen wellicht te goedkoop aanbiedt
10%
waarschuwing dat je voorraad te traag beweegt

Hoe bereken je de sell-through rate?

Als reseller moet je twee verschillende versies van deze metriek bijhouden. De eerste is je interne sell-through rate, die meet hoe efficiënt je eigen stellingen of opslagruimte leegstromen. De tweede is de sell-through rate voor inkoop- en marktonderzoek, die de bredere consumentenvraag meet op platforms zoals eBay, Marktplaats en Vinted vóórdat je ook maar één euro aan voorraad uitgeeft.

Formule 1: Interne sell-through rate van je voorraad

Om de gezondheid van je eigen onderneming te beoordelen, kies je een vaste periode (meestal een kalendermaand of kwartaal). Bereken vervolgens de verhouding tussen het aantal verkochte stuks en het totale aantal stuks dat in die specifieke periode te koop stond.

Sell-through rate (%) = [Verkochte stuks / (Beginvoorraad + Nieuwe toevoegingen)] × 100

Laten we een praktijkvoorbeeld nemen. Op 1 maart heb je 200 actieve listings op je kanalen staan. Gedurende de maand maart verwerk je nieuwe inkoop en voeg je 50 nieuwe listings toe. Je totale voorraadpool voor die maand bedraagt 250 artikelen. Op 31 maart heb je 65 bestellingen verzonden.

De berekening ziet er zo uit:

65 / (200 + 50) = 65 / 250 = 0,26

0,26 × 100 = 26% maandelijkse sell-through rate.

Als je vergeet de 50 nieuwe artikelen mee te tellen die je die maand hebt toegevoegd, zakt je noemer naar 200. Daardoor schiet je percentage kunstmatig omhoog naar 32,5%. Dat wekt schijnzekerheid. Meet verkochte stuks daarom altijd tegenover de totale verkoopkansen die je de markt hebt geboden.

Formule 2: Sell-through rate voor inkoop- en marktonderzoek

Wanneer je in een kringloopwinkel staat of een partij goederen beoordeelt, wil je de marktdoorloopsnelheid weten vóórdat je toezegt. Je kunt het je niet veroorloven om af te wachten hoe het item in je eigen webshop presteert; je moet de historische liquiditeit op de marktplaatsen inspecteren.

Marktvraag-STR (%) = (Verkochte listings / Actieve listings) × 100

Op platforms zoals eBay tonen openbare zoekgegevens actieve listings van concurrenten naast items die de afgelopen 90 dagen daadwerkelijk zijn verkocht. Zoek bijvoorbeeld naar een specifiek model receiver: Sony STR-DH190.

  • Actieve listings die op dit moment online staan: 40
  • Succesvol verkochte listings in de afgelopen 90 dagen: 60

Pas de formule toe:

(60 / 40) × 100 = 150% 90-dagen sell-through rate.

Om deze 90-dagen metriek om te rekenen naar een gangbare maandelijkse indicator, deel je de uitkomst door drie. Een 90-dagen STR van 150% staat gelijk aan een geschatte maandelijkse sell-through rate van 50%. Elke maand wordt ongeveer de helft van het totale actieve marktaanbod verkocht. Dat is een uitstekend inkooptarget, mits je inkoopprijs voldoende brutomarge overlaat na aftrek van platformcommissies en verzendlabels.

FormuleInterne bedrijfs-STR: 100; Marktvraag-STR: 90–100; Retail-doorloopsnelheid-STR: 100FormuleInterne bedrijfs-STR100Marktvraag-STR90–100Retail-doorloopsnelheid-STR100
Visuele samenvatting van onderstaande tabel: Formule.
Type berekening Formule Belangrijkste use-case Doel-tijdshorizon
Interne bedrijfs-STR Verkochte stuks / Totale beschikbare voorraad × 100 Cashflow-analyse, audit van incourante voorraad, voorraadgezondheid 30 dagen / 1 kalendermaand
Marktvraag-STR Verkochte stuks (90 dagen) / Actieve stuks × 100 Inkoopbeoordeling, prijsbepaling, productvalidatie 90 dagen genormaliseerd naar 30 dagen
Retail-doorloopsnelheid-STR Verkochte stuks / Beginvoorraad × 100 Groothandelspartijen met grote aantallen (één SKU) Wekelijkse of maandelijkse cyclus

Hoe controleer je de sell-through rate op marktplaatsen stap voor stap?

Het bepalen van de marktvraag vereist een systematische aanpak bij je zoekopdrachten. Veel te veel resellers tikken een algemene merknaam in een app, zien een flink aantal verkopen en kopen vervolgens verkeerde voorraad in. Volg dit vijfstappenplan om binnen enkele seconden betrouwbare data boven water te halen.

Stap 1: Zoek op de exacte productspecificaties

Vermijd algemene zoektermen. Zoek niet naar "Nike hardloopjack". Zoek naar de exacte stijlcode op het waslabel aan de binnenzijde (bijv. Nike BV4866-010), of specificeer het model, het materiaal en het tijdperk (bijv. Vintage Barbour Beaufort C40 Olive 1990s). Gebruik op platforms zoals Marktplaats of Vinted ook regionale synoniemen en modelnummers.

Stap 2: Noteer het huidige aantal actieve listings

Filter je zoekopdracht zodat je uitsluitend actieve, beschikbare listings ziet. Noteer het aantal concurrerende aanbieders. Kijk goed hoe die items worden gepresenteerd: let op de fotokwaliteit, de staat van het artikel en of verkopers scherpe verzendkosten hanteren. Als 20 aanbieders dezelfde gameconsole verkopen, controleer dan of die compleet zijn met kabels en controllers of dat het om losse consoles gaat.

Stap 3: Filter op afgeronde en verkochte transacties

Pas het zoekfilter aan om verkochte artikelen te tonen. Op eBay vink je simpelweg "Verkochte objecten" aan in het navigatiemenu. Op platforms zonder ingebouwd filter voor verkochte artikelen (zoals Marktplaats of Vinted) houd je bij hoe snel nieuw geplaatste items biedingen ontvangen, op "Gereserveerd" springen of uit je favorietenlijst verdwijnen. Maak waar mogelijk gebruik van historische onderzoekssoftware of specifieke marktplaats-dashboards.

Stap 4: Bereken het ruwe en genormaliseerde percentage

Deel het aantal verkopen door het actieve aanbod. Vind je bijvoorbeeld 15 verkochte listings in de afgelopen 90 dagen tegenover 30 actieve listings op dit moment:

15 / 30 = 0,50 (oftewel een 90-dagen STR van 50%).

Deel die 50% door 3 voor je 30-dagen basiswaarde: 16,6% maandelijkse STR. Dit vertelt je dat het product stabiel verkoopt, maar geen bliksemsnelle flip is. Reken erop dat het item 45 tot 90 dagen op je plank ligt voordat je winst maakt.

Stap 5: Controleer het totale transactievolume achter het percentage

Pas op voor de valkuil van lage volumes. Als een zoekopdracht 1 actieve listing en 1 verkochte listing oplevert, is de sell-through rate op papier 100%. Dat klinkt fantastisch. Maar in werkelijkheid is de totale marktvraag slechts één koper per drie maanden. Als twee andere resellers volgende week hetzelfde item aanbieden, verdrievoudigt het aanbod terwijl de vraag gelijk blijft. Je kans om binnen 30 dagen te verkopen keldert direct. Zorg er dus altijd voor dat het aantal verkochte items voldoende volume vertegenwoordigt om een constante vraag te bewijzen.

Omnivaleur-scherm voor incourante voorraad dat onverkochte artikelen markeert
Incourante voorraad wordt automatisch gemarkeerd, zodat items die stilletjes al maanden onverkocht blijven direct opvallen in plaats van naar onderen te zakken.
OmnivaleurVoorbeeld in Omnivaleur
Sony STR-DH190 stereo receiver
Marktplaats · LiveeBay · In de rij
€125
Illustratie: zo staat een artikel als dit in het Omnivaleur-dashboard.

Wat is een goede sell-through rate voor resellers in Europese categorieën?

Wat een "goede" sell-through rate is, hangt volledig af van je bedrijfsmodel, je opslagkosten en je winstmarges. Verkopers van zeldzame vintage kleding met hoge marges kunnen prima draaien met een lagere omloopsnelheid, omdat elke verkoop flink wat oplevert. Een groothandel of handelaar in consumentenelektronica heeft juist een razendsnelle omloopsnelheid nodig om hardware-afschrijving voor te blijven.

Hieronder zie je de maandelijkse richtwaarden voor de belangrijkste tweedehands categorieën binnen de Europese markt:

Gezonde maandelijkse STRFast fashion (Zara, ASOS): 40–60; Vintage kleding & workwear: 15–25; Consumentenelektronica & audio: 50–80; Verzamelobjecten & vintage speelgoed: 10–20; Boeken, media & videogames: 30–50Gezonde maandelijkse STRFast fashion (Zara, ASOS)40–60Vintage kleding & workwear15–25Consumentenelektronica &Audio50–80Verzamelobjecten & vintagespeelgoed10–20Boeken, media & videogames30–50
Visuele samenvatting van onderstaande tabel: Gezonde maandelijkse STR.
Categorie Gezonde maandelijkse STR Gemiddelde verkooptijd Typische nettomarge Operationele focus
Fast fashion (Zara, ASOS) 40% – 60% 15 – 30 dagen 20% – 35% Snelle omloop, minimale inkoopkosten, bundelkortingen
Vintage kleding & workwear 15% – 25% 60 – 120 dagen 60% – 85% Exacte afmetingen vermelden, hoge vraagprijs, geduld bewaren
Consumentenelektronica & audio 50% – 80% 10 – 25 dagen 25% – 40% Grondig testen, haarscherpe foto's, helderheid over garantie
Verzamelobjecten & vintage speelgoed 10% – 20% 90 – 180 dagen 70% – 90% Veilige langetermijnopslag, internationaal verzamelaarsbereik
Boeken, media & videogames 30% – 50% 20 – 45 dagen 40% – 60% Snel barcodes scannen, gestroomlijnde bubbelenvelop-verzending

Is een hogere sell-through rate altijd beter?

Nee, dit is een van de meest gemaakte denkfouten bij beginnende verkopers. Een interne maandelijkse sell-through rate van meer dan 80% wijst er vrijwel altijd op dat je jouw voorraad te goedkoop aanbiedt. Als je op de eerste van de maand 100 artikelen online zet en er zijn er na veertien dagen al 85 weg, dan hebben kopers toegeslagen omdat je prijzen ruim onder de marktwaarde lagen. Je hebt forse brutowinst opgeofferd voor pure snelheid.

Omgekeerd duidt een interne maandelijkse STR van minder dan 10% erop dat je kapitaal vastzit. Tenzij je een exclusieve antiekhandelaar bent met verwaarloosbare opslagkosten en torenhoge marges per verkoop, wijst een percentage onder de 10% op structurele problemen: te hoge prijzen, matige foto's, ontbrekende zoektermen of simpelweg winkeldochters waar niemand op zit te wachten. Lees ook ons artikel over hoeveel actieve listings je nodig hebt om te verkopen om te ontdekken of je trage omloop ligt aan het aantal advertenties of aan een te lage doorloopsnelheid.

Kan een sell-through rate hoger zijn dan 100%?

Bij marktonderzoek naar inkoopkansen kan dat zeker. Wanneer het aantal verkochte stuks over 90 dagen groter is dan het huidige actieve aanbod, stijgt het percentage boven de 100%. Heeft een zeldzame retro gameconsole bijvoorbeeld 15 actieve listings en 45 verkochte exemplaren in de afgelopen 90 dagen, dan komt de formule uit op 300% (oftewel circa 100% per 30 dagen). Dat wijst op een aanzienlijk tekort aan aanbod: kopers schaffen exemplaren sneller aan dan resellers ze kunnen vinden en listen. Zie je producten met een markt-STR boven de 100%, dan kun je gerust aan de bovenkant van de marktprijs gaan zitten en toch een vlotte verkoop verwachten.

In je interne voorraadadministratie is de maandelijkse rate wiskundig gemaximeerd op 100%, zolang je strikt rekent met je beginvoorraad plus nieuwe toevoegingen (zonder identieke artikelen telkens opnieuw aan te vullen). Verkoop je werkelijk elk afzonderlijk artikel in je winkel binnen de maand, dan bereik je exact 100%.

Wat kan sell-through rate-berekeningen vertekenen?

Cijfers zijn misleidend als je de context van de markt negeert. Wanneer je blindelings vertrouwt op formules zonder de achterliggende factoren te bekijken, kunnen verschillende variabelen je beeld flink vertekenen.

1. Te brede zoektermen

Zoeken naar "vintage Levi's jeans" levert tienduizenden resultaten op. De resulterende sell-through rate zegt helemaal niets over de specifieke broek die je in handen hebt. Een high-waisted Orange Tab 517 flare uit 1978 heeft wellicht een STR van 120%, terwijl een afgedragen regular fit 501 uit 2005 in een incourante maat blijft steken op 8%. Reken daarom altijd uitsluitend met de exacte pasvorm, de specifieke wassing en het juiste productiejaar.

2. De vertekening door een kleine steekproefomvang

Je vindt een bijzonder industrieel meetapparaat op een veiling. Je kijkt op eBay: nul actieve listings en één verkocht exemplaar voor €250 van twee weken geleden. De formule suggereert een oneindige of 100% sell-through rate. In de praktijk was die ene aankoop waarschijnlijk een toevalstreffer van een onderhoudsmonteur die dringend een uit productie genomen onderdeel nodig had. Het kan zomaar twee jaar duren voordat er een tweede koper opduikt. Verwar een toevalstreffer nooit met een gezonde, constante marktvraag.

3. Extreme seizoenspieken

Wie in november de doorloopsnelheid van donzen winterjassen meet, krijgt getallen te zien die in mei totaal niet meer kloppen. Dikke wollen mantels, wintersportartikelen en straalkachels tonen een enorme liquiditeit richting de winter. Koop je diezelfde spullen eind februari in op basis van verkoopdata uit de voorgaande 90 dagen, dan haal je voorraad binnen op het moment dat de vraag stilvalt. Houd bij inkoopberekeningen altijd rekening met weerspatronen en seizoensinvloeden.

4. Commerciële multiaantalaanbiedingen die doorgaan voor losse verkopen

Op platforms zoals eBay houden professionele liquidateurs vaak één actieve advertentie aan waarin 500 stuks van hetzelfde artikel op voorraad staan. In de zoekresultaten telt dit als slechts één actieve listing. Schakel je over naar de verkochte artikelen, dan zie je wellicht 400 verkopen in drie maanden tijd. Een snelle rekensom suggereert dan een absurde sell-through rate van 40.000%. Haal dit soort commerciële bulkaanbiedingen altijd uit je analyse wanneer je de marktvraag voor unieke tweedehands artikelen onderzoekt.

Omnivaleur-artikelenlijst met publicatiestatus per platform voor elk item
Elk artikel toont in één oogopslag de status per marktplaats: op welke platforms het al live staat en waar het nog gepubliceerd moet worden.
Zo bereken je de marktvraag
  • ✓Zoek naar het exacte typenummer of de specifieke stijlcode op het label
  • ✓Tel hoeveel actieve advertenties er op dit moment online staan
  • ✓Bekijk hoeveel stuks er in de afgelopen negentig dagen zijn verkocht
  • ✓Deel de verkochte stuks door het actieve aanbod en deel dat door drie
  • ✓Controleer of het totale volume hoog genoeg is voor een betrouwbaar beeld

Sell-through rate vs. conversiepercentage vs. voorraadsnelheid: wat is het verschil?

Resellers halen operationele termen nogal eens door elkaar. Toch meten ze heel verschillende aspecten van je onderneming. Als je ze verwisselt, neem je al snel verkeerde prijsbeslissingen.

Metriek Wat het meet Formule Belangrijkste hefboom voor optimalisatie
Sell-Through Rate (STR) Percentage van je totale fysieke aanbod dat binnen een periode wordt verkocht Verkochte stuks / Totale voorraad × 100 Inkoopselectie, uitverkoopacties, crosslisten
Conversiepercentage (CR) Percentage van de kijkers dat daadwerkelijk overgaat tot een aankoop Bestellingen / Paginaweergaven (Kliks) × 100 Fotokwaliteit, omschrijvingen, concurrerende prijzen
Voorraadsnelheid / Dagen tot verkoop (DTS) Gemiddeld aantal kalenderdagen tussen het online plaatsen en de uiteindelijke verkoop Totale listing-dagen van verkochte items / Aantal verkochte items Prijsverlagingen, promotieschema's, inspelen op actuele vraag

Zo hangen ze met elkaar samen: stel dat een artikel 1.000 weergaven krijgt op Vinted, maar niemand doet een bod. Je conversiepercentage is dan 0%. Dat duidt op een probleem met je advertentietekst, de verzendkosten of de presentatie. Geïnteresseerden zoeken het product wel, maar jouw specifieke aanbod overtuigt niet. Krijgt een artikel daarentegen slechts twee weergaven in vier weken tijd, dan kun je het conversiepercentage amper meten door een gebrek aan zichtbaarheid. Je sell-through rate blijft simpelweg achter omdat potentiële kopers het artikel nooit te zien krijgen.

Welke invloed heeft crosslisten op de sell-through rate op Europese platforms?

Elke Europese marktplaats trekt een eigen publiek met specifieke regionale gewoontes. Een Belgische koper die zoekt naar een antieke koperen ketel kijkt zelden op eBay; die zoekt op 2dehands. Een verzamelaar van vintage streetwear in Frankrijk struint als eerste Vinted af. Een Nederlandse consument die gereedschap voor in huis zoekt, gaat direct naar Marktplaats. En een hifi-liefhebber die een specifieke platenspelernaald zoekt, kijkt meteen naar het internationale aanbod op eBay.

Als je een artikel op slechts één platform plaatst, is de sell-through rate volledig afhankelijk van het publiek van dat ene kanaal. Door exact hetzelfde artikel te crosslisten naar meerdere marktplaatsen, vermenigvuldig je het aantal vertoningen zonder dat je extra geld hoeft te steken in fysieke voorraad.

Het handmatig beheren van listings over meerdere platforms kost veel tijd en is foutgevoelig. Omnivaleur publiceert vanuit één invoerformulier direct naar zeven kanalen: Marktplaats, 2dehands, Vinted, eBay, Shopify, WooCommerce en Facebook Marketplace (bèta). Zo vergroot je jouw bereik op slag.

Geautomatiseerd werken moet wel rekening houden met de beveiliging van verkoopkanalen. Crosslisten via Omnivaleur gebeurt bewust tab voor tab in je browser: gelijktijdig publiceren in meerdere tabs leidt er juist toe dat accounts worden beperkt door snelheidslimieten. Door updates gecontroleerd achter elkaar uit te voeren, bescherm je jouw verkoopaccounts terwijl je listings probleemloos op elk kanaal verschijnen. Breng je jouw voorraad tegelijkertijd onder de aandacht op zeven platforms, dan verkort je de doorlooptijd, versnel je de voorraadsnelheid en stijgt je maandelijkse sell-through rate zienderogen.

Zodra de verkopen via verschillende kanalen binnenstromen, is strak voorraadbeheer essentieel. Verkoop je dezelfde jas op Vinted én op Marktplaats binnen hetzelfde uur, dan leidt dat tot geannuleerde bestellingen, sancties van het platform en ontevreden klanten. Zorg er daarom voor dat je voorkomt dat je hetzelfde artikel twee keer verkoopt op Marktplaats en Vinted door de listing direct overal weg te halen zodra een bestelling binnen is.

Praktische strategieën: hoe verhoog je de sell-through rate van stagnerende voorraad?

Merk je tijdens je maandelijkse voorraadcontrole dat je interne sell-through rate onder de 20% zakt, grijp dan direct in. Stagnerende voorraad vreet ruimte, houdt werkkapitaal gegijzeld en zakt langzaam weg in de zoekresultaten van de algoritmes. Met dit concrete stappenplan breng je de liquiditeit van je voorraad weer op peil.

1. Hanteer gedisciplineerde prijsverlagingen en afprijscycli

Werk met vaste evaluatiemomenten voor je prijzen. Verkoopt een artikel niet binnen 30 dagen? Verlaag de vraagprijs dan met 15%. Ligt het er na 60 dagen nog steeds, verlaag de prijs dan nogmaals met 15% of activeer automatische prijsvoorstellen voor geïnteresseerden. Door oude voorraad resoluut af te prijzen, speel je kapitaal vrij om te herinvesteren in snel lopende handel.

2. Delist en relist in plaats van te leunen op betaalde bumps

Zoekalgoritmes geven voorrang aan nieuwe advertenties. Staat een item al twee maanden op Marktplaats of Vinted, dan zakt het steeds verder weg tussen de zoekresultaten. In plaats van telkens geld uit te geven aan betaalde dagtoppers of bumps, kun je stagnerende advertenties beter volledig verwijderen (delisten). Maak nieuwe hoofdfoto's met een betere belichting, herschrijf de titel met alternatieve zoektermen en plaats het artikel opnieuw (relisten). Raadpleeg onze handleiding over relisten vs. bumpen van tweedehands artikelen om deze cyclus toe te passen zonder spamfilters te triggeren.

3. Maak voordeelbundels om langzaam lopende items te liquideren

Kledingstukken met een lage waarde (zoals basic T-shirts, merkloze truien of alledaagse jeans) hebben op zichzelf vaak een sell-through rate van onder de 5%. Alleen al de verzendkosten weerhouden kopers ervan om een kledingstuk van €6 af te rekenen. Voeg drie tot vijf passende items samen tot één themabundel (bijvoorbeeld: "Pakket van 3 vintage herenflanellen overhemden - Maat L"). Dit verhoogt de ervaren waarde, rechtvaardigt de pakketkosten en zorgt ervoor dat je meerdere stuks voorraad in één enkele transactie opruimt.

4. Ruim onverkoopbare dode voorraad op vóór fiscale deadlines

Sommige inkopen pakken simpelweg verkeerd uit; elke reseller maakt wel eens een inschattingsfout. Blijft een artikel ondanks kortingen en nieuwe foto's na 120 dagen nog steeds liggen, neem dan je verlies. Breng het naar de lokale kringloopwinkel, verkoop het in mystery boxes tegen inkoopprijs of schrijf het administratief af.

Het opruimen van winkeldochters brengt ook fiscale voordelen met zich mee. Europese regelgeving zoals de EU DAC7-richtlijn verplicht digitale marktplaatsen om verkoopgegevens door te geven zodra je de grens van 30 transacties of €2.000 aan bruto-omzet per kalenderjaar passeert. In Nederland koppelt de DAC7-rapportage van de Belastingdienst deze marktplaatsgegevens rechtstreeks aan je belastingaangifte.

Zorg dat dode voorraad je transactietegoeden niet onnodig opsnoept zonder dat het rendement oplevert. Een heldere voorraadadministratie maakt bovendien de toepassing van de btw-margeregeling voor tweedehands goederen veel eenvoudiger, waardoor je uitsluitend belasting betaalt over je daadwerkelijk behaalde winstmarge in plaats van over de totale omzet. Zorg er bij internationale verkoop daarnaast voor dat je voldoet aan de officiële EU-consumentenrechten rondom retourzendingen en productomschrijvingen.

Rekenvoorbeeld: portfolio-ROI en voorraadsnelheid berekenen

Laten we alle concepten samenbrengen in een concreet voorbeeld van een middelgrote Europese reseller over een heel kwartaal. We nemen de operationele cijfers van een handelaar uit Eindhoven die handelt in tweedehands merkkleding en vintage audioapparatuur.

Operationele uitgangspositie voor het kwartaal

  • Beginvoorraad (1 januari): 400 actieve listings (totale inkoopwaarde: €4.000)
  • Nieuw ingekochte en toegevoegde voorraad (Q1): 200 artikelen (totale inkoopwaarde: €2.200)
  • Totale voorraad aangeboden in Q1: 600 artikelen (totaal geïnvesteerd kapitaal: €6.200)
  • Aantal verkochte stuks in Q1: 210 artikelen
  • Totale gegenereerde bruto-omzet: €9.450
  • Eindvoorraad (31 maart): 390 artikelen

Stap 1: Bereken de sell-through rate over het kwartaal

STR = [Verkochte stuks / (Beginvoorraad + Toegevoegde voorraad)] × 100

STR = [210 / (400 + 200)] × 100 = (210 / 600) × 100 = 35% kwartaal-sell-through rate.

Omgerekend naar een maandelijkse indicator verkoopt deze reseller circa 11,6% van het totale aanbod per dertig dagen. Voor een gemengd assortiment met unieke verzamelobjecten is dat een stabiele score.

Stap 2: Bereken de gemiddelde omzet en winst per verkocht artikel

Gemiddelde verkoopprijs (ASP) = €9.450 / 210 stuks = €45 per artikel.

Inkoopwaarde van de verkochte goederen (COGS) = 210 stuks × €10,33 gemiddelde inkoopprijs = €2.170.

Brutowinst vóór platformkosten en verzending = €9.450 - €2.170 = €7.280.

Stap 3: Analyse van de voorraadsnelheid

De verkoper realiseert een gezonde cashflow en uitstekende brutomarges. Kijk echter eens goed naar de omvang van de voorraad: bij de start van april staan er nog steeds 390 artikelen onverkocht in de schappen. Als 150 van die 390 items al meer dan 180 dagen stilliggen, remmen ze het totale rendement af.

Door juist die stagnerende artikelen te identificeren, ze opnieuw te listen, ze te crosslisten naar secundaire verkoopkanalen of ze met korting op te ruimen, kan de reseller zo'n €1.500 aan vastzittend kapitaal vrijspelen. Dat geld kan vervolgens direct worden geïnvesteerd in artikelen met een aantoonbare 90-dagen marktvraag boven de 80%, wat de totale omloopsnelheid van het bedrijf richting de zomer direct een flinke impuls geeft.

Houd je sell-through rate wekelijks bij. Werk met overzichtelijke spreadsheets of voorraadsoftware, bereken de marktvraag vóórdat je geld uitgeeft op rommelmarkten of veilingen, en benut meerdere verkoopkanalen om elke listing maximale zichtbaarheid te geven. Wanneer je jouw reselling-onderneming stuurt op harde doorloopcijfers, volgt stabiele winstgevendheid vanzelf.

Veelgestelde vragen

Wat is het verschil tussen sell-through rate en voorraadomloopsnelheid?

De sell-through rate meet welk percentage van je beschikbare voorraad binnen een bepaalde periode wordt verkocht, uitgedrukt als een percentage. De voorraadomloopsnelheid (voorraadrotatie) meet hoe vaak je gemiddelde voorraadwaarde over een heel jaar wordt verkocht en opnieuw aangevuld, uitgedrukt als factor (bijv. 4x per jaar). De sell-through rate geeft een snelle operationele momentopname, terwijl de omloopsnelheid laat zien hoe efficiënt je werkkapitaal over het hele jaar rendeert.

Hoe bereken je de sell-through rate op platforms die geen verkochte artikelen tonen?

Platforms zoals Vinted of Marktplaats hebben geen openbaar historisch verkooparchief over lange periodes. Je kunt de marktsnelheid toch peilen door concurrerende advertenties op te slaan in favorietenlijstjes en bij te houden na hoeveel dagen ze op "Gereserveerd" springen of verdwijnen. Let daarnaast op de verhouding tussen het aantal favorieten en de plaatsingsdatum. Zijn er te weinig gegevens beschikbaar, zoek dan naar de exacte SKU op eBay om inzicht te krijgen in de bredere Europese vraag.

Welke invloed heeft seizoensgebondenheid op de sell-through rate-formule?

Seizoensinvloeden beïnvloeden zowel de teller als de noemer, afhankelijk van de tijd van het jaar. Koop je in februari dikke winterjassen in op basis van verkoopcijfers uit december, dan overschat je de vraag enorm en vallen de werkelijke verkopen in het voorjaar bitter tegen. Vergelijk verkoopdata van seizoensartikelen daarom uitsluitend met dezelfde periodes in voorgaande jaren, of hanteer een voortschrijdend venster van 30 dagen vlak voor de start van het hoogseizoen.

Waarom verkoop ik niets terwijl de berekende marktvraag-STR heel hoog is?

Een hoge marktdoorloopsnelheid betekent dat er binnen de categorie volop vraag is, maar een succesvolle verkoop hangt af van jouw uitvoering. Blijft je artikel liggen ondanks een actieve markt, controleer dan je vraagprijs ten opzichte van concurrenten, bekijk of je hoofdfoto scherp en uitnodigend is, controleer je verzendtarieven en verifieer of je titel de exacte zoektermen bevat die kopers intikken. Het probleem ligt dan niet bij de vraag, maar bij de presentatie van jouw aanbod.

Moet ik de sell-through rate berekenen op basis van aantallen stuks of op basis van euro's?

De meeste resellers berekenen de doorloopsnelheid in stuks (verkochte stuks gedeeld door totale stuks) om de fysieke omloopsnelheid en schapruimte te monitoren. Het berekenen van de financiële sell-through rate (bruto-omzet gedeeld door de totale cataloguswaarde) is daarentegen erg waardevol om te zien hoe snel geïnvesteerd kapitaal terugvloeit. Door beide bij te houden, voorkom je dat je weliswaar 50% van je stuks verkoopt, maar slechts 10% van je geïnvesteerde geld terugziet doordat er alleen goedkope artikelen over de toonbank gingen.

Stop met listings handmatig kopiëren

Omnivaleur publiceert je item in één keer op elk platform en synchroniseert de voorraad automatisch zodra iets verkocht is.

Start gratis proefperiode